تبلیغات
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل - جلسه چهارم آموزش + Network
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل
آموزش نصب انواع سیستم عامل ، شبکه ، سرویس هاست ، مجازی سازی و غیره...

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 22 آبان 1390

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

سلام دوستان عزیز ،

توپولوژی شبکه ( Network Topology ) :

برای پیاده سازی یک شبکه نیاز به نقشه ای داریم که در داخل آن نوع و تعداد Media های مصرفی شامل کابلها ، کانکتورها مشخص شده است و چگونگی پیاده سازی شبکه از لحاظ فیزیکی در آن تعریف شده است. بطور مثال محل عبور کابلها و موارد دیگر.

انواع توپولوژی :

۱ - توپولوژی خطی ( BUS ) : در این توپولوژی تمام کامپیوتر ها توسط یک کابل به یکدیگر وصل شده اند. شبکه های BUS بر دو نوع می باشند :

الف ) Thin Net      ب ) Thick Net

کابلهای مورد استفاده در این نوع توپولوژی کابلهای کواکسیال Coaxial می باشد. سرعت این شبکه ها حداکثر 10Mb/Sec می باشد و همچنین عیب یابی و رفع مشکل این نوع از شبکه ها بسیار سخت می باشد.

۲ - توپولوژی Star :

در این توپولوژی همه کامپیوترها توسط کابلی به دستگاهی تحت عنوان هاب ( HUB ) متصل می شوند.

انواع کابلهای مورد استفاده در شبکه Star :

دو نوع کابل وجود دارد تحت عناوین ( STP ( Shielded Twist Pair و ( UTP ( Unshieded Twist Pair که STP کابلهایی هستند که دارای یک لایه محافظتی اضافه نسبت به UTP جهت جلوگیری از نفوذ نویز می باشند و از لحاظ قیمت از کابلهای UTP گرانتر می باشند. در این نوع کابل همانند UTP  ، از 8 رشته سیم تشکیل شده است که دو به دو به دور یکدیگر پییده شده اند و به این خاطر به آنها کابلهای زوج به هم تابیده شده گفته می شود.

کانکتور مورد استفاده در شبکه Star :

کانکتور مورد استفاده در این توپولوژی معروف به RJ-45  میباشد که شبیه کانکتورهای RJ-11 که برای تلفن استفاده می شود می باشد با این تفاوت که RJ-45 بصورت 8 سوزنه ولی RJ-11  بصورت 11 سوزنه می باشد.

انواع هاب ( Hub ) :

به ۳ دسته تقسیم می شوند :

الف ) Passive Hub : این نوع هابها خیلی قدیمی بوده و در حد یک ترمینال عمل می کند.

ب ) (Active Hub ( Passive Hub + Repeater : این نوع هابها علاوه بر اینکه کار Passsive Hub را انجام می دهند در داخل این نوع هابها دستگاهی بنام Repeater وجود دارد که این دستگاه فاصله تبادل اطلاعات ما را در شبکه افزایش می دهد و به نوعی یک تقویت کننده سیگنال می باشد.

ج ) ترکیبی ( Hybrid Hub ) : این نوع هاب ها علاوه بر انجام کار اکتیو هاب دارای قابلیت های اتصال شبکه به شبکه های دیگر را دارا می باشد.

سرعت تبادل اطلاعات در شبکه های Star بالا می باشد. معمولا این توپولوژی از شبکه دارای سرعت 10 تا 100Mb/Sec می باشد. برای آنکه سرعت خود را در یک شبکه Star تا 100Mb/Sec افزایش دهیم می بایست هاب و کارت شبکه و کابل هر سه سرعت 100Mb/Sec را ساپورت نمایند.

البته امروز با آمدن کابلهای CAT6 سرعت این نوع از شبکه ها به 1000Mb/Sec رسیده است.

شاد و پیروز باشید.
طبقه بندی: دوره نتورک پلاس، 
برچسب ها: جلسه چهارم آموزش + Network، آموزش + Network، توپولوژی شبکه، آموزش توپولوژی شبکه، آموزش Network Topology، انواع توپولوژی در شبکه،
ارسال توسط پیمان کوره پز
آخرین مطالب