تبلیغات
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل - جلسه دهم آموزش شبکه + Network
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل
آموزش نصب انواع سیستم عامل ، شبکه ، سرویس هاست ، مجازی سازی و غیره...

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 23 بهمن 1390

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

بار دیگر سلام به دوستان شبکه های کامپیوتری ،

در ادامه آموزش مقدمات شبکه به مبحث IP و کلاسهای IP نمی پردازیم ، چرا که در آموزش CCNA به موارد IP پرداخته شده است و به مابقی موارد اشاره می کنیم.

دستورات مورد استفاده در TCP/IP :

IPConfig : توسط این فرمان می توانیم IP کامپیوتر خود را ببینیم و در صورتیکه از سوئیچ IPConfig /all استفاده کرده باشیم اطلاعات کلی راجع به سرور ، Gateway ، DNS و Physical Address کارت شبکه را در اختیار ما قرار می دهد.

Ping : با استفاده از این دستور می توانیم امکان ارتباط بین دو کامپیوتر را تست کنیم. در صورت گرفتن جواب Reply به مفهوم برقراری ارتباط با کامپیوتری است که IP یا اسم آنرا جلوی این دستور زده ایم و در صورتیکه Request Time out بدهد یعنی اینکه ارتباط با کامپیوتر مربوطه قط می باشد و این می تواند بخاطر دو مشکل باشد که عبارتند از :

1- یکی نبودن IP ها      2- قطع بودن Media ( اعم از کابل یا خود کارت شبکه یا ...)


Hostname : با استفاده از این فرمان می توان نام کامپیوتری که در آن این دستور را اجرا می کنیم مشاهده نماییم.


IPconfig /renew و Ipconfig /Release : این دو فرمان زمانی استفاداه می شود که کامپیوتر از DHCP Server(قبلا توضیح داده شده است که چه می باشد) بصورت اتوماتیک IP گرفته باشد. دستور IPconfig /release برای این می باشد که IP گرفته شده از DHCP را آزاد کرده و به سرور پس می دهد و دستور IPconfig /renew درخواست IP جدید را از سرور می نماید.

در ادامه با برخی اصطلاحات آشنا می شویم.

مسیریاب Router :

دستگاهی می باشد که می تواند بر اساس جداولی که در داخل خود دارد Packetهای مختلف بین Segmentهای مختلف را از خود عبور می دهد. قابل ذکر است Router ها علاوه بر اینکه وظیفه مسیریابی یا Routing را انجام می دهد می تواند کار Bridge یا پل را انجام دهد و البته روتر های امروز بسیاری از قابلیت های دیگری از جمله دیواره آتش یا Firewall ، قابلیت VPN ، قابلیت VOIP یا صدای بر روی بستر IP و اینترنت و ... را فراهم می کنند.

مسیریابها دو نوع می باشند :

Router های نرم افزاری : این نوع روتر از یک کامپیوتری که دارای بیش از یک کارت شبکه باشد و بر روی آن سیستم عامل ویندوز سرور نصب شده باشد ، تشکیل شده است.

 Multihome : به کامپیوتری که دارای بیش از یک کارت شبکه بر روی خود است گفته می شود.

Router های سخت افزاری : این نوع روترها از یک نوع دستگاه خاص تشکیل شده است که بزرگترین سازنده Router در جهان شرکت Cisco می باشد.


Routing Table :

در داخل هر روتر چنین جدولی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد :

- تمام آدرس های معلوم شبکه

- فرمانهای مختلف جهت اتصال به شبکه های دیگر

- مسیریابهای بین روترها

شما می توانید توسط دستور Route print می توانید این جدول را مشاهده نمایید و البته با سوئیچ های دیگر می توانید در این جدول تغییرات ایجاد کنید.

جدول فوق به دو صورت تکمیل می شود :

بصورت دستی یا استاتیک ( Manually ) : در این روش Administrator شبکه بایستی با استفاده از نرم افزار های مختلف یا به وسیله همین دستور Route Add می تواند تنظیمات لازم را انجام دهد.

بصورت دینامیک( Dynamic ) : در این روش Router ها با یکدیگر ارتباط برقرار نموده و اطلاعات موجود در جدول خود را با یکدیگر تبادل می نمایند.

شاد و پیروز باشید.


طبقه بندی: دوره نتورک پلاس، 
برچسب ها: Router ها، مسیریاب، Router، دستور IPConfig، دستور ping، روتر، روتر های سخت افزاری، روتر های نرم افزاری، آموزش CCNA،
ارسال توسط پیمان کوره پز
آخرین مطالب