تبلیغات
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل - جلسه یازدهم آموزش مقدماتی شبکه + Network
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل
آموزش نصب انواع سیستم عامل ، شبکه ، سرویس هاست ، مجازی سازی و غیره...

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 24 بهمن 1390

به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هسیم از اوست

در ادامه معرفی برخی اصطلاحات در آموزش شبکه به سراغ مابقی مباحث می رویم.

تعریف Gateway :

این Device معمولا از یک کامپیوتر تشکیل شده است. Gateway می تواند در هفت لایه مدل OSI (که در جلسه بعدی کامل لایه ها توضیح داده می شوند)در شبکه های کامپیوتری کار کند. معمولا به هنگام تعریف Gateway آدرس یک Router نرم افزاری و سخت افزاری وارد می شود.


سوئیچ ( Switch ):

سوئیچ ( Switch )

سوئیچ نوع دیگری از ابزارهایی است که برای اتصال چند شبکه محلی به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد که باعث افزایش توان عملیاتی شبکه می شود. سوئیچ وسیله ای است که دارای درگاه های متعددی است که بسته ها را از یک درگاه گرفته ، آدرس مقصد را بررسی و سپس بسته را به درگاه مورد نظر که به ایستگاه میزبان متصل می باشد ارسال می کند. اغلب سوئیچ های شبکه محلی(LAN) در لایه پیوند داده (Data Link ) مدل OSI عمل می کند.

سوئیچ ها بر اساس کاربردشان به متقارن ( Symetric ) و نامتقارن (Asymmetric ) تقسیم می شوند.

در نوع متقارن ، عمل سوئیچینگ بین سگمنت هایی که دارای پهنای باند یکسان هستند انجام می شود می شود یعنی 10mbps به 10mbps و 100mbps به 100mbps و ... سوئیچ خواهند شد. اما در نوع نامتقارن این عملکرد بین سگمنت هایی با پهنای باند متفاوت انجام می شود.

دستور VLAN در Switch :

جهت اینکه Broadcast های یک سگمنت به یک سگمنت خاص دیگر ارسال نشود می توانیم از فرمان VLAN استفاده نماییم.

نکته :در اینجا تفاوت یکی از تفاوت های بین Router و Switch در این می باشد که Router عملیات Broadcast بین سگمنت ها را کنترل می کند در حالی که Switch علاوه بر این کار ، Broadcast های بین کامپیوترهای یک سگمنت را هم می تواند کنترل نماید.


مدل Open Systems Interconnection ) OSI ) :

سازمان جهانی ISO برای آنکه تولیذکنندگان نرم افزار و سخت افزار را برای ارائه محصولات خود وادار به یک سیستم یکپارچه ای برای محصولات شبکه نماید مدلی تحت عنوان مدل 7 لایه ای OSI را ارائه داد. این مدل کلیه فرایندی که کاربر شروع به ارسال اطلاعات می کند تا زمانیکه اطلاعات به صورت یک سیگنال بر روی Media قرار میگیرد را شبیه سازی می کند.

این مدل شامل 7 لایه می باشد که عبارتند از :

1- Physical Layer

2- Data Link Layer

3- Network Layer

4- Transport Layer

5- Session Layer

6- Presentation Layer

7- Application Layer

لایه Physical پایین ترین لایه و در سطح سخت افزا می باشد و از دید کاربر بسیار پنهان است و لایه Application بالاترین لایه و نزدیکترین لایه به دید کاربر می باشد.

مدل Open Systems Interconnection ) OSI )


در جلسه آینده در رابطه با این لایه ها توضیحاتی ارائه می شود. البته در رابطه با این لایه ها توضیحاتی به شکل دیگر نیز در دوره آموزش سیسکو ( CCNA ) توسط دوستان ارائه شده است و تک تک لایه ها توضیح داده می شوند.

موفق و سربلند باشید.
طبقه بندی: دوره نتورک پلاس، 
برچسب ها: تعریف Gateway، سوئیچ، دستور VLAN، مدل OSI، آموزش مقدماتی شبکه، شبکه + Network،
ارسال توسط پیمان کوره پز
آخرین مطالب