تبلیغات
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل - جلسه دوم آموزش +Network
آموزش شبکه و سرور - مجازی سازی - نصب انواع سیستم عامل
آموزش نصب انواع سیستم عامل ، شبکه ، سرویس هاست ، مجازی سازی و غیره...

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 19 آبان 1390

 به نام آنکه هر چه داریم و هر چه هستیم از اوست

تعریف گره ( Node ) و ایستگاه کاری ( Workstation ) :

هنگامی که کامپیوتری را به شبکه وصل می کنیم و به عنوان عضوی از شبکه می شود به یک ایستگاه کاری یا گره تبدیل می شود.

تقسیم بندی منطقی شبکه :

1) Work Group ) Peer to Peer ) :

در این مدل از شبکه تمامی کامپیوترها با یکدیگر برابرند و هر ایستگاه هم به عنوان Server و هم به عنوان Client عمل کند. در این مدل از شبکه هر ایستگاه مسئولیت مدیریت و ارتقاء دادن نرم افزارهای موجود بر روی دستگاه خود را بر عهده دارد. در این شبکه مدیریت مرکزی وجود ندارد و برای شبکه های با کمتر از 10 ایستگاه بکار می رود.

راه اندازی این شبکه نسبت به شبکه Domain راحتتر و سریعتر می باشد.

2) Domain ) Server Base ) :

در شبکه های Domain  از لحاظ تعداد کامپیوتر محدودیت وجود ندارد. در این مدل از شبکه مدیریت به صورت متمرکز می باشد یعنی اینکه یک کامپیوتر تمامی کارهایی که در شبکه انجام می شود را کنترل می کند , برای همین در شبکه Domain وجود حداقل یک Server اصلی به نام DC ( Domain Controller ) لازم می باشد و کلیه قوانین و Account و محدودیت های تعریف شده بر روی شبکه در داخل این Server تعریف می شود. در این شبکه به دلیل وجود مدیریت مرکزی از لحاظ امنیت ( Security ) در  سطح بالاتری قرار دارد.

برای راه اندازی شبکه Domain نیاز به یک سیستم عامل سرور می باشد.

در شبکه های WG ( Work Group ) سیستم عامل ها می توانند هر کدام از نسخه های Server , Win9x یا Professional XP و حتی NT باشد.

تعریف Network Adapter ) NIC ) یا کارت شبکه :

دریافت دیتا از کامپیوتر و منتقل کردن بر روی Media و تبدیل جریان موجود در کامپیوتر به جریان مناسب جهت ارسال اطلاعات بر روی Media و بر عکس.

برای مشاهده کلیه مشخصات کارت شبکه دستور زیر را وارد می کنیم :

     Run -> Cmd ->ipconfig /all

Physical Address :

تمام کارت شبکه های (NIC) تولید شده در جهان دارای چنین آدرسی می باشند که این آدرس از طرف سازنده شرکت مذکور بر روی آن تعریف می شود. آدرس فوق یک فرمت هگزادسیمال بصورت زیر می باشد که توسط انجمن مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) کنترل می شود. آدرس های MAC دارای طولی به اندازه شش بایت می باشند. سه بایت اول موجود در آدرس MAC , تولید کننده یک آداپتور شبکه را مشخص می نماید. به هر یک از تولید کنندگان یک کد منحصر به فرد (OUI = Organizational Unique Identifier ) و بر اساس فرایندهای خاصی نسبت داده می شود.
طبقه بندی: دوره نتورک پلاس، 
برچسب ها: جلسه دوم آموزش +Network، آموزش +Network، یادگیری +Network، دوره آموزشی شبکه، تعریف گره در شبکه، ایستگاه کاری در شبکه،
ارسال توسط پیمان کوره پز
آخرین مطالب